مدل رنگ CMYK چیست؟

مدل رنگ CMYK كه به آن «چهار رنگ» نيز گفته مي‌شود نوعي از تركيب رنگ است كه از آن در چاپ افست استفاده مي‌شود. در اين مدل كليه رنگ‌ها از تركيب چهار رنگ فيروزه‌اي يا سايان (Cyan)، ارغواني يا مجنتا (Magenta)، رنگ زرد يا يلو (Yellow) و رنگ سياه (BlackOrKey) كه به اختصار به آن‌ها CMYK گفته مي شود، به‌وجود مي‌آيد.

هر كدام از اين رنگ‌ها مي‌تواند داراي غلظت 1 تا 100 باشد.

از تركيب اين چهار رنگ ساير رنگ‌ها ساخته مي‌شوند.

تركيب اين رنگ‌ها بر روي كاغذ انجام مي‌شود. يعني رنگ اول بر روي كاغذ چاپ مي‌شود و سپس رنگ دوم بر روي رنگ اول چاپ مي‌شود و الي آخر و چون اين رنگ‌ها شفاف هستند آن‌چه در نهايت ديده مي‌شود تركيب چهار رنگي است كه بر روي هم و با غلظت‌هاي مختلف چاپ شده‌اند.

 توجه داشته باشيد كه در اين مدل، رنگ سفيد وجود ندارد و در واقع رنگ سفيد همان رنگ كاغذ است. يعني جايي كه هيچ رنگي وجود نداشته باشد رنگ سفيد ديده مي‌شود البته به شرطي كه كاغذ شما سفيد باشد. همان‌طور كه مي‌دانيد بنا بر اصول فيزيك رنگ‌هاي اصلي 3 رنگ هستند اما چرا در اين مدل چهار رنگ وجود دارد؟ به صورت تئوريك اگر سه رنگ اصلي با غلظت كامل با هم تركيب شوند بايد رنگ مشكي به‌وجود آيد اما در عمل چنين نيست و از تركيب سه رنگ اصلي (C,M,Y) رنگ كبود يا بادمجاني به‌وجود مي‌آيد براي اينكه اين مشكل بر طرف شود رنگ چهارم كه همان مشكي است به سه رنگ اصلي اضافه مي‌شود.

Cyan

Magenta

Yellow

Black

نحوه چاپ دو رنگ با رنگ‌ دلخواه

گاهی مشتریان نیاز به رنگ دلخواهی دارند، که این رنگ از ترکیب 2 یا چند رنگ ساخته می‌شود. برای مثال رنگ مورد نظر شما رنگ سبز و مشکی است. رنگ سبز خود از ترکیب رنگ‌های زرد و سایان تشکیل می‌شود و به همراه رنگ مشکی کار سه رنگ می‌شود. برای جلوگیری از هزینه، می‌توان کار را با سایان و مشکی طراحی کرد و در هنگام چاپ بجای رنگ سایان از رنگ سبز ساختگی در چاپ استفاده می‌شود. 

توجه داشته باشید برای سفارش این مدل ارسال رنگ دلخواه به روی کاغذ یا مقوا الزامیست، در غیر اینصورت چاپخانه رنگ عمومی را در نظر می‌گیرد. مثلا اگر شما سبز روشن بخواهید و صرفا بگویید سبز چاپ شود، سبز چمنی که استاندارد چاپ است، استفاده خواهد شد.

محتوا
حجم
دانلود
دانلود کتاب رنگ CMYK مدل اول
80KB
دانلود کتاب رنگ CMYK مدل دوم
166KB